HİPERBARİK OKSİJEN (HBO) TEDAVİSİ NEDİR ?

Hiperbarik Oksijen (HBO) Tedavisi bu tedavi için özel olarak üretilmiş bir basınç odasında 1 atmosfer basınçtan daha yüksek basınçlarda hastalara aralıklı olarak %100 oksijen solutulmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Basınç odasının türüne ve hastanın durumuna göre oksijen, maskeden, başlıktan veya kabin ortamından solunabilir.

 

Tedavi esnasında hastalar neler hisseder? 

Tedavinin “dalış” olarak adlandırılan ilk dakikalarında hastalar içerideki basınç artışını, tıpkı bir uçak yolculuğundaki iniş sırasında ya da yüksek dağlardan aşağıya inerken hissettikleri gibi, kulaklarında hisseder. Hastalara artan basınç esnasında kulaklarındaki basıncı nasıl eşitleyecekleri anlatılır. Bu genellikle basitçe yutkunarak, ya da ağzı ve burnu kapatıp hava üfleyerek gerçekleştirilir. Bu işlem sadece dalış esnasında, tedavi basıncına ulaşılıncaya kadar yapılır. HBO tedavisi her yaştaki hastaya uygulanabilir.


 

Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Etki Mekanizması Nedir?

 

Hiperbarik Oksijen Tedavisi esnasında kanda çözünen oksijen miktarı artar. 1 Atmosfer basınçta hava solunurken kanın 100ml.’sinde 0.3ml. olan çözünmüş oksijen miktarı, 2.5 atmosfer basınçta %100 oksijen solunduğunda 5 ml.’ye kadar yükselir. Kanda çözünmüş olan yüksek miktardaki oksijenin etkisi ile beslenmesi bozulmuş dokulara bile yüksek miktarda oksijen ulaştırılabilir. Bunun sonucunda tedavide rol oynayan bir dizi etki ortaya çıkar:

Antihipoksik Etki (Dokulardaki oksijensizliğin giderilmesi)

Anti Ödem Etki (Damarlardan sıvı kaçışı azaltılarak ödem azaltılır)

Yara İyileşmesinin Hızlanması

Antitoksik etki (Gazlı gangrende bakterilerin toksin üretimi engellenir)

Antibakteriyel etki (Bakterilerin öldürülmesini destekler, antibiyotiklerin etkisini güçlendirir.

Tedavi seansı ne kadar sürüyor, bu süre içinde neler yapılabilir?

 

Tedavi toplam 2 saat sürmektedir. Tedavi süresince kitap okunabilir, müzik dinlenebilir.

Basınç odasının dışında yer alan operatörün, basınç odası içindeki hastalar ve personelle diafon yoluyla sesli ve monitörler yoluyla görsel iletişimi sağlanmaktadır.